Autor

Share

Narodil jsem se roku 1965 v malém městě v podhůří Orlických hor a již od dětství mě to táhlo do lesa či k rybníku, kde jsem se začínal seznamovat s nejrůznějšími druhy živočíchů, tehdy pro mě zcela neznámými. Vzpomínám si, jak jsem jednou šel zase něco "objevovat" do polí za městem a tam viděl dravce jak nese v drápech nějakou "myš" a doma pak u obrázkové knížky (tenkrát jich moc nebylo) studoval jestli to byla poštolka nebo káně. Jistě je to k pousmání, ale tehdy mě bylo asi 13 let a velkým objevem byl i poskakující rehek na zahradě pozorovaný jednookým kukátkem ze stavebnice Optik. Asi největším zlomem v pozorování přírody byly mé patnácté narozeniny, kdy jsem od mých prarodičů dostal na tu dobu opravdu drahý dárek - dalekohled 8x30 sovětské výroby. Mimochodem, používám ho dodnes . Můj zájem se čím dál víc soustřeďoval na ptačí obyvatele naší přírody a tak jsem se stal v roce 1987 členem České společnosti ornitologické a o rok později začínám i s kroužkováním ptáků, zapojuji se do různých výzkumných programů, sčítání, atd.

Již od mládí jsem obdivoval nádherné detailní fotografie přírody v různých obrazových publikacích a říkal jsem si : to by bylo, takhle dokázat fotoaparátem zachytit prchavé okamžiky života ptačích obyvatel naší krajiny. V roce 1999 jsem zakoupil VHS kameru, původně k jiným účelům (rodina, dovolená atd.), ale záhy zjistil, že dokáže dost silně přiblížit detaily a tak jsem začal s filmováním ptáků. Po počáteční euforii (trvala asi 5 let) jsem zjistil, že to není to "pravé ořechové" a že fotka je zkrátka fotka. A tak v roce 2005 jsem si pořídil první digitální fotoaparát - kompaktní super zoom (12x) a začal fotit, fotit.....

Věnuji se převážně fotografování běžných druhů ptáků ve svém nejbližším okolí, často zajíždím za vodním ptactvem ke 30 kilometrů vzdáleným rybníkům a to jen proto, že jiné vhodné vodní plochy blíže k mému bydlišti zkrátka nejsou. V žádném případě se nehoním stovky kilometrů na vzdálené lokality jen proto, abych vyfotografoval nějaký vzácný druh. Vždyť když vyjdu "za humna", tak potkávám tolik druhů opeřenců (i jiných druhů živočichů), se kterými budu mít "práci" jistě na několik let. Především hnízdní sezona se mně zdá vždy příliš krátká na to, abych stihl vše, co jsem si koncem zimy naplánoval. Při mých výletech do přírody ať už pěšky či na kole mě často dělá společnost naše fenka Sany, zvláště v případech, kdy si pouze mapuji terén a zjišťuji co kde hnízdí a co by se později dalo fotografovat.

Některé mé fotografie můžete také shlédnout na stránkách FotoAparát.cz , wildlifefotoforum.cz, photoserver.eu

 

Výzbroj :

fotoaparát: Konica Minolta Dimage Z5 (začátky focení wildlife)

Canon EOS 1000D (od prosince 2008), nyní na WL již nepoužíván

Canon EOS 60D (v současné době používané tělo)

objektivy: Canon EF-S 18-55 IS 

Canon EF 100-300 f 4,5-5,6USM (používán v minulosti)

Canon EF 400 f/5,6 L USM (od června 2011)

telekonventor Kenko 1,5 DG

blesk Canon Speedlite 430 EX II  

stativ : Feisol CT -3401

fotobatoh : Lowepro Flipside 300

dále přenosný kryt, maskovací síť, fotovor, kabelová spoušť, úhlový hledáček, mp3 přehrávač+reproduktor, atd.

 

Výstroj :

obyčejné maskáče, pohorky, holinky nízké, "broďáky", rybářské "prsačky". V zimě stará zelená zimní bunda pod kterou se vhodně obléknu a  tyto skvělé teplé boty, které odolávají mrazu i vlhku.

 

Kontakt :  

Jiří Bartoš

+420737332362

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites