Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Za bahňáky na Rozkoš

Share

Nebývá mým zvykem se honit napříč republikou za tím či oním opeřencem jen proto, abych získal snímek druhu který ještě ve své sbírce nemám. Většinou fotím jen to, s čím se setkávám ve svém nejbližším okolí. Čas od času ale není špatné udělat si nějaký ten fotovýlet. Při různých cestách jsem občas projížděl kolem vodní nádrže Rozkoš, která je všeobecně známá výskytem mnoha druhů vodních ptáků.

Někdy jsem i na jejím břehu zastavil a dalekohledem chvíli zkoumal její hladinu. Že někdy vezmu fotografickou výbavu a ztrávím na této lokalitě třeba půl dne, plánuji už dlouhou dobu - vždyť to mám automobilem jen hodinu cesty, ale až v polovině září tohoto roku tato myšlenka uzrála. V této době zde i byly hlášeny pozorování několika zajímavých druhů bahňáků, jako například kamenáčka pestrého a jespáčka ploskozobého, tak jsem si řekl, že při troše štěstí bych zde tyto druhy mohl spatřit. O jejich fotografování jsem si nedělal žádné iluze, po extrémě suchém létu hladina nádrže poklesla tak, že se obnažily mnohahektarové plochy bahna a kde by v takovém prostředí měl člověk konkrétní druhy hledat? Z domova jsem vyrazil brzy ráno, ještě za tmy, abych dorazil na místo s východem slunce. Předpověď slibovala slunečné počasí, navzdory tomu hned po příjezdu se spustila menší dešťová přeháňka. Podle radaru - jediný mráček na našem území. Naštěstí zanedlouho bylo po dešti a tak jsem zaparkoval auto nedaleko východního břehu nádrže. Vždy, když navštívím nějakou lokalitu prvně v životě, je to pro mne takové malé dobrodružství. Nevím co zde mohu očekávat, jestli zvolená cestička močálem bude schůdná, s jakými druhy ptáků se na tom místě setkám a vůbec mnoho věcí může překvapit všude v přírodě, natož v místě, kde jste novým hostem.

Po pár krocích po vyschlém dně rybníka bylo možno pozorovat kromě několika vášnivých rybářů, volavky popelavé a bílé, lovících na mělčinách. Bezesporu nejúžasnějším zážitkem zde však bylo pozorování čtyř orlovců říčních, kteří rozvážným letem nad hladinou pátrali po kořisti. Když orlovec pod sebou zpozoruje rybu, tak se bleskově spustí do vody, někdy i zmizí pod hladinou a za moment již vzlétá s rybou v pařátech. Poté jsem se soustředil na vyhledávání bahňáků. Nejprve bylo možno pozorovat v jedné zátoce několik lovících vodoušů šedých a na nánoseh bahna si to pochodoval jeden Ústřičník velký - na středoevropské poměry vskutku zajímavé pozorování. Později jsem si ve větší vzdálenosti všiml asi dvacetičlenné skupiny bahňáků, kde se evidentně zdržovalo více druhů. Během pozorování se zdálo, že mají určitou vazbu k jednomu konkrétnímu místu, kde zřejmě nacházeli dostatek potravy. Jak jsem se k hejnu pomalu přibližoval, tak ptáci samozřejmě popolétli o kousek dál. Když už jsem usoudil, že se nacházím na tom správném místě, kde předtím sbírali potravu, tak jsem zalehl na bahno a kamení, před sebe položil fotoaparát (kámen byl stativ), přehodil přes sebe maskovací síť a čekal v naději, že se skupinka vrátí zpátky. Asi po čtvrthodince ptáci opět pojali důvěru k tomuto místu s nabídkou potravy a postupně se začali přibližovat směrem k mému stanovišti, až bylo možno v hledáčku rozeznávat jednotlivé druhy. Jejich vzdálenost stále nebyla vhodná na nějaké slušnější fotografování. Teď už nezbývalo než trpělivě čekat - kdo si počká, ten se dočká. A opravdu, v další půlhodince jak byli ptáci zaujati sběrem potravy, už tu neforemnou hroudu s trčící a pomalu se pohybující trubkou téměř nevnímali. Slovo "téměř" píši záměrně, protože v podobných situacích o vás ptáci moc dobře vědí. Jde jen o to, jak který druh je "tolerantní" a jakou strpí vzdálenost. Občas se některý pták "zapomene" a při pohybu za potravou se objeví třeba jen 2 metry od vás, pak se rozhlédne a rychle odcupitá dále. To takový konipas bílý vám přistane na chvíli i na hlavě, pokud ležíte nehnutě pod maskovačkou. Ale zpátky k našim bahňákům. Byla to opravdu povedená brodící se partička. Během asi dvouhodinového válení se v bahně, za celkem přívětivého počasí, kdy se oblačná obloha střídala se slunečními paprsky se podařilo vyfotografovat hned pět druhů, z čehož kamenáček pestrý a jespák rezavý byl pro mne opravdu raritou. Na zpáteční cestě moji pozornost upoutal pohyb ve skupince keřovitých vrb vyrůstajících z vyschlého bahna. To zde lovili hmyz dva malí ptáčci - pěnice pokřovní a budníček menší, kteří neprojevovali velkou plachost a nechali se vcelku obstojně vyfotografovat.

Na závěr přikládám pár fotografií, ale pro mne je největší odměnou ten zážitek a hlavně že jsem tam mohl být.

 

 

 

 

Orlovec říční (Pandion haliaetus)

 

 

 

Pisík obecný (Actitis hypoleucos)

 

 

 

Jespák obecný (Calidris alpina)

 

 

 

 

 

Jespák bojovný (Philomachus pugnax)

 

 

 

Kamenáček pestrý (Arenaria interpres)

 

 

 

Jespák rezavý (Calidris canutus)

 

 

 

Povedená partička z Rozkoše.

 

 

 

Pěnice pokřovní (Sylvia curruca)

 

 

 

Budníček menší (Phylloscopus collibita)

 

 

 

 

 

 

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites