Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Střípky z ostrova Kos

Share

​Ostrov Kos se nachází velmi blízko tureckého pobřeží v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví Dodekanissa. Ostrov je známý především díky  antickému lékaři Hippokratovi, který zde měl své působiště a nacházela se zde nejstarší svatyně boha lékařství Asklépia. Kos však nabízí svým návštěvníkům daleko více, malebné vesničky, krásné pláže a řadu zajímavých historickým míst, neboť ačkoli je Kos poměrně malý ostrov, pyšnit se může bohatou historií.

 

Na tomto ostrově jsme společně s manželkou a přáteli ztrávili poslední červnový týden. Dovolená to byla víceméně relaxační, koupání v moři, prohlídka památek atd. Pro jistotu jsem si ale do příručního zavazadla přibalil fotoaparát s teleobjektivem, to kdyby "náhodou" se nějaký ten místní opeřenec dostal na dostřel. Nakonec jsem si několik ornitologických zážitků z této dovolené opravdu přivezl. Jednoho dne jsme si půjčili automobil za účelem prozkoumání celého ostrova. Po návštěvě několika památek a krásných výhledů na moře i na hory jsme se na zpáteční cestě (rozhodně ne náhodou) zastavili u mělké laguny, kde se v minulosti těžila sůl. V současné době je toto místo ponecháno jako rezervace pro migrující a hnízdící ptáky. Pár desítek metrů od nás se brodilo několik pisil čáponohých a k mému velkému potěšení v zadní části laguny odpočívala asi stovka plameňáků růžových. Na nějaké fotografování to bylo moc daleko, ale bylo to mé první pozorování plameňáků ve volné přírodě.

 

Plameňáci růžoví (Phoenicopterus roseus) na jezeře Alikes.

 

 

Hned za zdí upraveného areálu hotelu se nacházelo místo bujně zarostlé třtinou a různými keři. Odtud se každý den ozýval zpěv pro mne neznámého druhu ptáka. Podle nahrávek hlasů které mám uložený v mobilu jsem zjistil že by se mělo jednat o zpěv pěnice vousaté která hnízdí v jižní Evropě. Nedalo mě to a v jednom podvečeru jsem asi na hodinku navštívil malou mýtinku uprostřed této džungle. Pěnice se nakonec ukázala a dovolila mi pořídit alespoň nějakou dokumentační fotografii. Zároveň zde poletovali za neustálého zpěvu sedmihlásci šedí - další druh jihu Evropy. Znenadání se na chviličku v keři asi čtyři metry ode mne objevil drobný ptáček. Fotil jsem jak o závod, ač jsem nevěděl co vlastně fotím. Až doma po konzultaci se zkušenými "ptáčníky", vyšlo najevo, že se jedná o další druh, který u nás v Čechách není možno spatřit. A tak cetie jižní mohla být zařazena jako nová položka v mém seznamu pozorovaných druhů. Z toho na závěr plyne poučení - dlouhé sklo na dovolenou je potřeba vždy přibalit.

 

Pěnice vousatá (Sylvia cantillans)

 

 

 

Cetie jižní (Cettia cetti)

 

 

 

Sedmihlásek šedý (Hippolais pallida)

 

 

Chocholouš obecný (Galerida cristata). S tímto druhem se můžeme v Čechách dnes setkat jen vzácně a tak setkání s ním hned za hotelem příjemně potěšilo.

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites