Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Na skok do Španělska

Share

V jarním a letním období obvykle moc času na psaní článků nemám, ale s tímto zážitkem se návštěvníkům webu musím pochlubit. V posledních květnových dnech jsem byl firmou vyslán na krátkou služební cestu do Španělska a pro "jistotu" jsem si do příručního zavazadla přibalil i fotoaparát - co kdyby se našla chvíle na vycházku do přírody, to bych se mohl pokusit "cvaknout" nějakého místního opeřence. Tato země nabízí pozorování některých druhů ptáků, kteří jsou pro našince poněkud exotické.

 

Nejprve jsem si to plánoval tak, že poslední den před odletem z Barcelony budu mít půl dne volna a že bych tedy mohl navštívit jednu ptačí rezervci, která se nachází poblíž letiště. Nakonec se ale vše vyvinulo jinak. První den po příletu a vyzvednutí auta z půjčovny (mimochodem - bylo to nejmenší auto ce jsem kdy řídil - Fiat 500 - můj kufr s nářadím se do zavazadlového prostoru nevešel aniž bych sklopil zadní sedadla) jsem dorazil na hotel asi v 15,30. Ve firmě jsem měl být až druhý den ráno, do večera daleko, bloumání v ulicích či obchodech mě nebaví a tak jsem do autíčka hodil foťák a dalekohled a vyrazil na průzkum okolí. Tato oblast je tvořena takovým mělkým a širokým údolím, samá dálnice, továrny, zkrátka průmyslová oblast. Jediné místo, které mě zajímalo byla řeka Llobregat protékající asi 500m od hotelu. Kde je voda, tam je život a tak jsem začal projíždět po prašné cestě podél toku řeky. Cesta dlouho netrvala, nechtěl jsem totiž pokračovat v zákazu vjezdu a tak jsem dál pokračoval pěšky. Hned po přiblížení ke břehu asi 70m široké řeky vylétl z mělčiny za hlasitého volání černobílý pták - moje první setkání s pisilou čáponohou. Na nedalekých písečných nánosech jsem pak pozoroval dva ptáky, kteří jevili určitý vztah k jednomu místu, při pořizování spíše dokumentačních fotografií nikam daleko neulétli, někde poblíž jistě měli hnízdo. Ač pozdní odpoledne, slunce v těchto končinách bylo stále ještě hodně vysoko a navíc svítilo směrem od řeky, takže proti fotoaparátu. Raději jsem místo opustil a dál sledoval tok řeky. K mému překvapení asi o 400m dále jsem v podobném prostředí pozoroval minimálně 6 pisil a dokonce bylo možno dalekohledem spatřit jednoho ptáka sedícího na hnízdě. Byl to úžasný zážitek. Stojím si tak na prašné cestě kde občas projede nějaký cyklista, nebo projde člověk. To pak některá z pisil vzlétne a za hlasitého volání dělá nálety nad domělého vetřelce. Současně se z hustých keřů ozývá hlasitý zpěv cetie jižní, který hravě přehluší hukot nedalekého splavu a hejnko racků středomořských se přilétá osvěžit do vody na jeho okraj. Říkám si, jak to asi vypadá o 20km dále po proudu řeky ve zmiňované rezervaci. Já ale změnil plány. To ráno před odletem letadla jsem místo do rezervace zamířil k "mým" pisilám za hotelem na předem vyhlédnuté místo a v tom nejlepším ranním sluníčku (tentokrát jsem ho měl pěkně vycházející za zády) jsem si užíval společnost těchto elegantních ptáků.

 

 

První den se podařil vyfotografovat jen letící pták, jinak se pisily brodily ve vodě v protisvětle. Až při západu slunce to bylo trochu zajímavější.

 

 

 

 

 

K vodě v tu dobu přilétl i konipas bílý. Podvečerní slunce mu slušelo.

 

 

 

Po dvou dnech jsem již za vycházejícího slunce spěchal za pisilami znovu. Po příchodu na místo jsem před zalehnutím na písčitý břeh ještě narychlo stihl pár letovek.

 

 

 

 

 

Ležel jsem na oblázcích, které pěkně tlačily do žeber, krk vykroucený, jak jsem se snažil fotit pěkně od země. Sebou jsem měl jen foťák a objektiv, s karimatkou a úhlovým hledáčkem se nepočítalo. Naštěstí stačila jen půlhodinka k pořízení dostatečného množství záběrů, stejně jsem nechtěl déle vyrušovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po srovnání zkrouceného těla jsem se ještě chvíli potuloval kolem řeky. Zde se podařilo zachytit mladého strnada lučního pohybujícího se mezi trsy třtiny a také nízko přeletujícího kvakoče nočního.

 

 

 

 

Nad splavem se nacházelo několik ostrůvků, které pisily pravděpodobně využívaly k hnízdění. Pomocí dalekohledu jsem nalezl jednoho sedícího ptáka (na fotografii ostrůvek úplně vpravo).

 

 

 

Rackové středomořští přeletovali nad řekou velmi často. Tahle skupinka hasila žízeň na hraně splavu.

 

 

 

Na závěr jedna pisila se splavem v pozadí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites