Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Vzdušné reje poštolek

Share

Poštolka obecná (Falco tinnunculus) společně s kání lesní (Buteo buteo) patří bezesporu k našim nejznámějším dravcům. Podrobný popis naleznete například zde. Je to již více než dvacet let od doby, co jsem nainstaloval hnízdní budku vyrobenou z plastového kanystru do štítu stodoly vedle našeho domu. Hned následující jaro poštolky budku obsadily a od té doby zde nevynechaly ani jednu hnízdní sezónu.

Později jsem přidal ještě jednu dřevěnou budku ve snaze přilákat dva páry, vždyť poštolky jsou tzv. polokoloniální ptáci, což znamená, že místy hnízdí několik párů na jednom místě, například na zříceninách hradů, skalách atd. Na jaře, nejčastěji v průběhu března při obsazování hnízdiště je zde možno pozorovat až čtyři poštolky svádějící vzdušné souboje a následný tok vítězného páru, který si pak vybere jednu ze dvou budek. Ještě nikdy se nestalo, že by zde zahnízdily dva páry, snad proto, že budky jsou od sebe příliš blízko. V posledních letech jsem se občas pokoušel poštolky fotografovat, většinou někde sedící, nebo mláďata při jejich kroužkování. Fotografování letících ptáků se dlouhou dobu moc nedařilo, vzniklo jen pár nekvalitních snímků.

Až počátkem dubna tohoto roku jsem si při práci na zahradě všiml třech poštolek intenzivně nalétávajících na budku a provádějících vzdušné akrobacie poměrně nízko nad terénem. Bylo rozhodnuto - zahodit nářadí, honem domů pro foťák a už jsem si asi hodinu užíval pozorování a fotografování "řádících" poštolek. Dopolední slunce příjemně nasvěcovalo scénu, takže bylo možno použít krátké expoziční časy nezbytné pro zachycení rychle letících ptáků. Závěrka cvakla více než dvěstěkrát, mnoho snímků bylo rozmazaných, jindy již poštolka byla mimo záběr, ale přesto se několik snímků nakonec povedlo. Další dny už nebylo ani vhodné počasí, ani ptáci  se již takto nepředváděli, jen občas je zahlédnu jak rychle zalétnou do budky - už se asi připravují na snášení vajec, které obvykle probíhá koncem dubna.

 

 

Mladým opeřencům začíná být budka poněkud těsná. (červenec 2009)

 

 

Mladá poštolka několik hodin po opuštění rodného hnízda. (červenec 2010)

 

 

Vypadni! To je moje budka!

 

 

Vzdušné manévry. Další už bez komentáře.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites