Nové foto


Hýl obecný 18
Střízlík obecný 10
Vodouš tmavý 5
Vodouš tmavý 4
Vodouš bahenní 15
Vodouš bahenní 14
Vodouš šedý 28
Vodouš šedý 27
Vodouš šedý 26
Vodouš šedý 25
Vodouš šedý 24
Vodouš šedý 23
Vodouš šedý 22

 

Mapa návštěv

 
 

Náhodná fotografieNové video

 

Předjaří u rybníků

Share

Poslední únorovou neděli počasí přímo vybízelo k výletu do přírody a tak jsem zanechal kutění na právě rekonstruované kuchyni a naplánoval si cestu k rybníkům na Choceňsku. Už jsem se na to vskutku moc těšil, protože když nepočítám občasné fotografování u krmítka za domem, tak jsem v terénu nebyl téměř dva měsíce. Letošní abnormálně teplý průběh zimy způsobil, že někteří ptáci začali ze svých zimovišť přilétat o něco dříve než obvykle.

Z různých míst naší vlasti jsou tak hlášeny například čápi bílí i černí, konipasi bílí a horští atd. Ve skrytu duše jsem doufal, že i já dnes potkám nějaké časně přilétnuvší druhy, ale z tažných ptáků jsem zastihl "jen" několik zpívajících skřivanů polních, dvě čejky chocholaté, čírky obecné, bekasínu otavní, protahující lindušky luční a zimující morčíky velké. Zkrátka druhy, které lze celkem běžně spatřit v posledních únorových dnech téměř každý rok.

Čírka obecná

 

Morčák velký

 

Tím ovšem nechci říci, že zážitků bylo málo. Hned úvod byl famózní. Vylézám z auta u hráze rybníka, sebou beru jen malý dalekohled a v pohotovosti připravený fotoaparát, udělám pár kroků a zkrz koruny stromů vidím že se blíží mohutný pták - v mžiku poznávám orla mořského. Přijel jsem časně (ty rána jsou nejhezčí), takže za zády mi svítí právě vycházející slunce a jen mírně nasvětluje nade mnou přeletujícího orla. Chvíli byl tak blízko, že se ani nevešel do záběru. Pravda, většina snímků z vypálené série nevyšla tak, jak bych si přál, ale v ten okamžik jsem byl nejblíže k tomuto impozantnímu dravci a vůbec poprvé se mi ho podařilo fotografovat.

 

Největší evropský dravec - Orel mořský

 

 

Na stejném rybníku se kromě několika kachen divokých zdržoval i pár labutí velkých. Soudě podle teritoriálního chování samce, při kterém mi pěkně předvedl běh po vodní hladině, se zde asi budou  chystat k hnízdění.

 

Labuť velká

 

 

Překvapilo mne, že oproti jiným rokům v tuto dobu, bylo dost rybníků vypuštěno a nebo byla jen zčásti snížena hladina. Toto je pěkné prostředí pro protahující bahňáky, tak uvidíme za měsíc, až přijde jejich doba. Už nyní, na jednom z nich, kde byla hladina nižší asi o půl metru se zdržovalo 9 volavek bílých, volavky popelavé, dva velcí racci a z hladiny vystartovalo 9 kormoránů velkých.

Racek středomořský. Jedná se o skupinu podobných druhů racků, s jejichž určováním to není vůbec jednoduché. Pro pomoc jsem se tedy obrátil na kolegy z Wildlife fotofóra. Snad bylo určeno správně.

 

Racek bělohlavý

 

Volavka bílá

 

Kormorán velký

 

 

Před odjezdem k domovu jsem ještě zahlédl na zoraném poli 2 čejky chocholaté, které, patrně znaveny cestováním z jižních krajů, většinou jen posedávaly a jen občas se pokusily o svoje typické svatební lety. Už nyní se těším na příští návštěvu těchto míst, to zde již bude ten správný jarní cvrkot a budou jistě další zážitky o které se opět podělím.

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites