Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Ptačí koupadlo II.

Share

IMG 3364uvod2V prvním díle článku jste si měli možnost přečíst o stavbě koupadla, o jeho umístění v terénu atd. V tomto pokračování se pokusím popsat kryt a také prezentovat nějaké fotografie, které se mi zde podařilo pořídit. Již vlastní koupadlo jsem situoval tak, aby na něj byl výhled z pevného krytu, který již léta využívám při zimním fotografování u krmítka. Ve skutečnosti se jedná o jakousi chaloupku (jak stavbu opravdu nazýváme), která byla postavena před mnoha lety na konci zahrady těsně u malého lesíka a sloužila pro potěšení mým malým dětem (od té doby opravdu již uplynulo hodně vody).

Tehdy jsem ještě netušil, že mi v budoucnu poslouží jako luxusní fotokryt, kde budu pěkně chráněn před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Samozřejmě, že v zimě se člověk musí teple obléct, topení tam zavedené nemám, ale hlavní je, že tam nefouká, nechumelí a neprší.

Při teplém počasí bez srážek se voda v mělkém jezírku rychle odpařuje a je potřeba zajistit její doplňování. Nošení vody v kbelíkách, za letních veder i několikrát týdně, jsem rychle zavrhl a raději přikoupil dalších 25 metrů zahradní hadice, kterou jednoduše rychlospojkou připojím k té stávající, která se používá k zalévání zahrady a je připojena k čerpadlu ve studni s užitkovou vodou. Druhý konec je pevně ukotven u okraje napaječky po celé léto, takže stačí jen propojit hadice a zapnout čerpadlo. Celá akce plnění tak zabere jen pár minut a to bez fyzické námahy. Přemýšlel jsem, co s celým zařízením udělat před zimou, jestli fólii sbalit, či jezírko nějak přikrýt apod. Nakonec (po předchozích zkušenostech s menším koupadlem) jsem se rozhodl nechat vše být. Voda zamrzne, napadne sníh a do míst kde se dříve ptáci osvěžovali ve vodě mohu sypat krmení a fotografovat za situace jako kdyby ptáci létali na zem. Na jaře stačí fólii se všemi zbytky sundat, vyčistit kartáčem a proudem vody a vše naaranžovat znovu.

Na závěr se zbývá zmínit o návštěvnících, kteří se přišli k vodě osvěžit a které se mi podařilo fotoaparátem zachytit. Abych byl upřimný - čekal jsem poněkud vyšší frekvenci návštěv. Kdybych v těsném sousedství napajedla nepřikrmoval slunečnicí, tak po většinu asi dvouhodinových sezení v krytu bych se žádných opeřenců nedočkal. Totéž platí i o veverce, jakož jediném zástupci řádu savců, která se často nastěhovala dovnitř krmítka aby se nasytila semínky slunečnic a při cestě ke zdroji potravy se občas napila vody - to byly chvíle, kdy závěrka fotoaparátu vskutku nezahálela.

 

 

"Chaloupka" na konci zahrady.

 

 

Pohled k místu fotografování. Přečnívající konce fólie byly později kvůli větru připevněny ke spodní části dřevěné základny.

 

 

Pohled do interiéru krytu.

 

 

Zvonek zelený (Carduelis chloris).

 

 

Sýkora koňadra (Parus major).

 

 

 

Veverka obecná (Sciurus vulgaris).

 

 

 

 

Brhlík lesní (Sitta europaea).

 

 

Sýkora modřínka (Parus caeruleus).

 

 

Rehek domácí (Phoenicurus ochruros).

 

 

 

 

Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes).

 

 

 

 

Vrabec polní (Passer montanus).

 

 

 

 

Sojka obecná (Garrulus glandarius)

 

 

 

 

 

 

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites