Nové foto


Sýkora modřínka 13
Srnec obecný 9
Krutihlav obecný 10
Pěnice černohlavá 4
Bramborníček černohlavý 3
Bramborníček černohlavý 2
Budníček menší 7
Špaček obecný 12
Kos černý 10
Špaček obecný 11
Ropucha obecná
Slavík modráček středoevropský 3
Lžíčák pestrý 1

Náhodná fotografieNové video

 

Ptačí koupadlo I.

Share

Je několik způsobů jak ptáky přilákat na určité místo, ať už za účelem fotografování či pouhého pozorování. Bezpochyby nejznámější a nejrozšířenejší je přikrmování zimujících ptáků, kde mnoho  druhů můžeme pozorovat přímo za oknem vyhřátého obýváku. Od časného jara, v podstatě až do zámrazu můžeme ptákům poskytnout místo, kde se mohou napít nebo vykoupat.

Je pravda, že v našich podmínkách, kde nepanují (většinou) zase až tak extrémní sucha, si ptáci vždy nějaký ten potůček či kaluž k osvěžení najdou. Ale proč jim nenabídnout vodu v místě, kde by nám to usnadnilo pozorování, nebo pořizování zajímavých záběrů. Z vlastní zkušenosti vím, že k napití (i vykoupání) stačí drobnému ptactvu i jen velmi malá vodní plocha, např. miska pod květináč zapomenutá na zahradě naplněná dešťovou vodou.

V uplynulých několika letech, nemaje žádné zkušenosti, jsem už několik, spíše menších pítek vybudoval. Nejprve to byl jen malý bazének na zemi, později to již byly koupadla na kůlech asi 1 metr nad zemí, ale maximální délka nikdy nepřesáhla 1,5 metrů. Na přilákání ptáků to jistě stačí, ale pro jejich fotografování pěkně od hladiny je to nedostačující, zvláště když chceme mít na fotce opeřence i s odrazem. Letos na jaře jsem se rozhodl postavit koupadlo poněkud větších rozměrů, tak aby splňovalo mé požadavky.

Za prvé jsem chtěl místo, které by bylo lehce dostupné (jen pro mne, ne pro ostatní lidi). Kvůli údržbě a častému doplňování vody žádné dojíždění autem, nebo dlouhá chůze nepřipadala v úvahu, takže volba místa byla jasná - vlastní pozemek nedaleko domu. Kdybych měl popsat umístění : jihovýchodní okraj smíšeného lesíku (0,5ha), kde v mnohých dutinách, budkách a v keřovém okraji hnízdí poměrně velké možství ptáků. Vlastní koupadlo se ve skutečnosti nachází na rozhraní tří biotopů. Zmiňovaný lesík, rozsáhlejší zahrada s ovocnými stromy, jehličnany a keři a z jedné strany přilehá dvakrát ročně sečená louka. Vše situováno na okraji vesnice, nejbližší dům je vzdálen asi 70 metrů.

Za druhé, finanční nenáročnost. V podstatě jediná investice byl nákup jezírkové fólie tloušťky 0,5 mm v hodnotě asi 700 Kč. Všechny ostatní části byly sestaveny z toho "co dům dal". Nejprve bylo zapotřebí zatlouci do země 12 dřevěných kůlů, které zbyly z právě budované ohrady pro ovce. Zatloukání muselo probíhat postupně a všechny horní okraje kůlů musely být laděny podle vodováhy kvůli budoucí hladině vody. Možná trochu kuriózní se bude zdát použití dvou vyřazených dveří z interiéru domu, které by stejně skončily někde zarovnané v kůlně. Právě ty posloužily jako základ rovného dna budoucího jezírka. Jako pokračování plochy jsem přidal torzo předchozího koupadla a tak vznikla základní vodorovná plocha dlouhá 6,15 metrů se šířkou 0,8 m. Poté následovalo přibytí obvodových dřevěných lišt, které určují hloubku jezírka. Po zkušenostech z minulých let, kdy jsem zjistil, že drobní pěvci vyhledávají pro koupání hloubku vody jen kolem dvou centimetrů, jsem tedy hloubku koupadla ladil na podobnou hodnotu (na fotografiích stavby). Po položení fólie a napuštění vody, jsem ale zjistil, že takto malá hloubka ač pro ptáky dostačující, je pro praktický provoz nevyhovující. V horkých dnech se totiž voda na černé fólii rychle zahřeje a dochází tak k rychlému odpařování a již po dvou dnech začínají být některé části jezírka bez vody, čili by znamenalo doplňovat vodu téměř každý den. Po necelých dvou týdnech provozu jsem se tedy rozhodl pro přestavbu. Bylo to jednoduché. Obvodové lišty jsem odstranil a na místo nich posadil na základnu rám z prkýnek vysoký 5 cm - ta hloubka by snad již mohla být dostačující. V podstatě není problém v budoucnu ještě upravit jinak. Na vzdálenějším konci, kam bych chtěl ptáky přilákat, jsem hloubku upravil asi na polovinu podložením fólie prknem a vložením plochých kamenů do vody. Dále následuje opětovné natažení fólie, napuštění vody a zakrytí okrajů větvemi, mechem atd. tak, aby fotografie působily dojmem přírodní tůňky. Přední část blíže ke krytu nemá smysl maskovat, tak blízko mi objektiv stejně neostří.

A teď již zbývá doufat, že se nějací ptáci přilétnou osvěžit a že také bude dostatek času ke koupadlu s fotoaparátem zajít, aby v příštím díle článku, mimo popisu krytu a napouštění vody, bylo možno prezentovat i nějaké fotografie.

 

      Koupadlo provozované v předchozích dvou letech.                               Zvonek zelený z koupadla na levém snímku.

 

 

      Hrubá stavba.

 

 

      Situace po natažení fólie a napuštění vody.

 

      Pohled od místa fotografování.

 

      A první vlaštovkou u vody je vrabec polní.

 

 

 

 

 

 Free Web Hosting

Seznam galerií

 TOPlist

 Fatbirder's Top 1000 Birding Websites